Posted by admin_macek
12. 3. 2022

Meandry Lužnice

Jihočeská rezervace Meandry Lužnice se od roku 2020 pyšní stádem divokých koní. Nyní do rezervace přibyly tři samice zpětně vyšlechtěného pratura ze středočeských Milovic. Rezervace se tak stává jihočeským unikátem a skvělým místem pro návštěvu.

Úloha velkých kopytníků

Rezervace ale neslouží pouze pro kochání, zde žijící zvířata mají svou úlohu, a tou je pečovat o tamější krajinu plnou luk, mokřadů a drobné flory i fauny. Divocí koně i dávní pratuři totiž spásají odlišný druh plevele a dřevin a výsledkem je tak pestrá krajina vhodná pro ohrožené druhy rostlin a motýlů.

Kde se vzali pratuři

Pratuři běžně obývali Evropu po celá tisíciletí. Postupně se však stali pro obyvatele obživou a nakonec byli úplně vyhubeni. Tento druh praturů, kteří žijí v jihočeské rezervaci, byl zpětně vyšlechtěn z několika druhů domácího skotu. Tento vyšlechtěný druh pratura se však od toho původního lehce liší. Oproti původnímu druhu, který vážil až 1000kg je nový druh pratura drobnější a má slabší rohy. Přesto je pro vegetaci stejně užitečný jako jeho prapředek před dávnými časy.

Dokonalý jarní výlet

Co může být na jaře lepší než výlet do přírody? První jarní paprsky pomalu zahání zimu a my máme chuť vyrazit ven a objevovat krásy české přírody. Pokud se chystáte na Třeboňsko nebo do našich útulných apartmánů, určitě si návštěvu jihočeské rezervace Meandry Lužnice naplánujte.

 

Post a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*