Věděli jste, že … ?
Posted by admin_macek
29. 7. 2021

Věděli jste, že … ?

Sportování i objevování

Náš penzion se nachází v útulné vesničce Spolí, která je aktuálně místní částí obce Libín. Vesnička má bohatou historii a nachází se v malebném prostředí Jižních Čech, na Třeboňsku.

První zmínka o vesničce Spolí pochází z roku 1371. Vesničku tehdy vlastnili Rožmberkové a v průběhu let ji předali řádu sv. Augustina v Třeboni. Spolí bylo pod křídly kláštera do roku 1556, kdy Vilém z Rožmberka zrušil augustiniánské kláštery a připojil je ke svému panství. V roce 1547 nechal Vilém svého regenta Jakuba Krčína rozšířit nedaleký Spolský rybník tak, jak jej známe dnes. Rybník se stal velmi oblíbeným místem k rekreaci a po jeho obvodu vede naučná stezka pro pěší i cyklisty, vedoucí až do Třeboně.

Během třicetileté války vesnička Spolí téměř vymřela a obnovy se dočkala až v roce 1790, kdy se vykoupila z poddanství Schwarzenbergů a osamostatnila se.

Ve Spolí a blízkém okolí je mnoho zajímavostí, přírodních i kulturních. Mezi nejzajímavější patří mlýn na Spolské stoce, stojící nedaleko vesničky; barokní kaplička z roku 1800, která je pozoruhodná svou netradiční architekturou a přírodní rezervace V Rájích, kde se nachází botanicky cenné rašeliniště, pyšnící se několika druhy masožravé rosnatky.

A uprostřed toho všeho, na vás čeká oáza klidu, kde můžete spočinout po náročném objevování a užít si příjemnou atmosféru naše penzionu. Těšíme se na vaši návštěvu!

Post a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*